morkusovic česneky

morkusovic česneky

středa 16. listopadu 2011

Vánoční rolety

Moc Vás všechny zdravím,
omlouvám se, že moc nereaguji ani neodpovídám, ale asi bych se potřebovala namnožit, abych zvládla všechno, co bych chtěla, ale to asi většina z Vás zná.

Dnes mám pro Vás návod jak vyrobit střih i jak roletu ušít. Jsem naprosto průměrná švadlenka, se základními znalostmi, ale mám krásný dar, když něco vidím, hned vím jak na to.
Jdeme na to:
Potřebujete 2 druhy látek a střih. jak na střih?
Změříte si okno i s přesahy, kam chcete, aby byla. Uděláte si náčrt.

Rozpočítáte obloučky, jak chcete, aby byly široké, nejhezčí jsou cca 20cm široké, já mám jeden oblouček 23cm, protože jsem se přizpůsobila celkové šířce, tak aby byly všechny obloučky stejné.

Vezmete si střihový papír a naměříte 1/2 z celé šířky (příkl. já mám celkovou šířku 140cm a udělám 1/2 z ní = 70cm) dále potřebujeme celkovou výšku narýsujete. Máte obdélník. Do obdélníku rozměříte šířky obloučků a narýsujete. Máte obdélník na šířku a svisle narýsované čáry (jakoby žebřík)
Dále jak udělat obloučky?? To je velice jednoduché, najdete misku, talíř, cokoliv kulatého a aby to mělo minimálně průměr Vašeho obloučku, ale raději více (příkl. já mám rozpočítané obloučky po 23cm, našla jsem misku o prům. 25cm, přiložíte, obkreslíte a vystříhnete.


Jste obr šikulky, nejsložitější máte za sebou. Tak a jdeme na část druhou.

Vyberete 2 druhy látek, hodících se k sobě. Kdo se ptá " a co ta srdíčka" ty jsou vytisknutá na obyč. inkoustové tiskárně na transférový papír, žehlením, díky němu přenesete obrázek na tkaninu, bez malování či vyšívání, toto mi přijde nejjednouduší a hlavně časově je to raz dva.

Látku přeložíme na půl, tak po rozložení dostaneme celkovou šířku, přišpendlíme střih a vystříhneme. Já opět udělala obloučkové části oboustranné, pač mi to z šicího hlediska přijde jednodužší, než to složitě zakládat a nikdy by se mi nepovedly všechny obloučky stejné.
Na jedno okno tak potřebujeme 4x obloučkovou část v celkové šířce.

Dále pořebujeme na jedno okno 4x zavázku, dlouhou tak jak bude Vaše celková délka rozmotané rolety.
Dále ten kdo tunýlkem prostrčí tyčku, už nic zatím nestříhá. Kdo bude chtít, aby roleta byla na páskách jako mám já, změří si, jak by je chtěl mít dlouhé a vynásobí počtem obloučků (příkl. chci, aby roleta byla 10cm pod tyčkou, tak jeden pásek bude 20cm+ dlouhý něco navíc a obloučků mám 6 ks= 22cm x 6ks= cca 140cm by byl dlouhý pás a šířka 10cm x 2. Celkem 20cm x 140cm je spotřeba v mém případě na jednu roletu)
Další co si nachystáme z druhé látky (ta co se bude rolovat) rozměr celková šířka stejná nebo o kousek menší jako máte obloučkovou část + délku, kterou pořebujete dle okna. Tak že máte nachystané: 4x obloučkovou část, 4x na zavázky, pruh na pásky a smotávací část.


Jdeme na šití
2 obloučkové části dáme lícem k sobě, sešpendlíme a mimo horní rovné čáci celé prošijeme, když se budete držet střihu a vystříhnete přesně, patka šisího stroje bude kopírovat vystřiženou hranu, budete to mít krásně rovné a pravidelné.Máme prošito v každém obloučku opatrně nastříhneme, tím se nám to při otočení lépe vytvaruje.
Otočíme, rozžehlíme a takto si nachystáme všechy 4 obloučkové části.


Ušijeme pásky, pruh v užší části přehneme na půl, prošijeme, otočíme, rozžehlíme a nastříháme na potřebný počet, dle obloučků. Ušijeme zavázky, zase proužek v užší části přehneme na půl a prošijeme a tentokrát i dole (uzavřeme z jedné části) Teď přijde další horší část a to je otočení zavázky, pomozte si jehlicí, ale opatrně, já použila čínské hůlky. Po otočení krásně rozžehlíme.

Vezmeme druhou látku (tu co se bude rolovat) krásně začistíme, nejlépe 2x zahnout a prošít.
V této části máme vše nachystané.

Teď si vše poskládáte, aby jste viděli zda Vám vše perfektně sedí.
Pokud vše sedí, začneme skládat, přitom VELKÝ POZOR!!!
Vrstvy přijdou v tomto pořadí!!!!:
První obloučková část, pásky, druhá obloučková část, první 2 zavázky, rolovací část a druhé 2 zavázky.
Musíte dodržet toto pořadí!!! Vše prošpendíte, aby se nic nehlo a vše v horní části naráz prošijete a zaentlujete. Vyndáte milion špendlíků a přehodíte jedny obloučky tak, aby jste měli prošití schované ve vnitř, rozžehlíte a opět prošijete v horní části, aby krásně držela tvar.

Jste šikulky největší, máte HOTOVO.


Kdo chce může jako já nažehlit obrázky, vyšít či namalovat, to už je z cela na Vás.
Jak začne advent pověsím do obývákových oken a nafotím. Ještě došiji polštářky na sedačky.

Snad jsem to popsala srozumitelně, kdyby ne klidně se ptejte.
přeji krááásný večer i případné tvoření Vaše Zuzka morkusovic


11 komentářů:

 1. fuu parada! super navod...a krasny vysledok :)

  OdpovědětVymazat
 2. Héééézo, fakt tleskám !!! Jsi šikulka šikovná !!!
  Krásný večer Zuzí :-)

  OdpovědětVymazat
 3. Ahojky Zuzko.Ty jsi člověk co má dar dělat krásné věci a zároven žena činu.Máš to nádherné a vánoce tady budou za chvilku,tak se určitě těšíš,že si tu krásu pověsíš.Na neděli se moc těším,uvařím si kafíčko a budu koukat na receptář.Pa Pája

  OdpovědětVymazat
 4. Zuzko, prima navod na moc peknou roletu. Mej prima den, Katerina

  OdpovědětVymazat
 5. Ahoj Zuzi,super návod. Přemýšlela jsem o podobné roletě do koupelny, takže děkuji za návod, určitě využiji. Měj krásný prodloužený víkend. Papa Věra

  OdpovědětVymazat
 6. Krásná roletka a zlaté ruce!!! Přeju hezké Vánoce
  Ivana

  OdpovědětVymazat
 7. Beautiful blog!!! So nice,

  kisses,
  Cristina

  OdpovědětVymazat
 8. Zuzí,
  ty jsi prostě nezmar !
  Mám pocit, že už jsi se opravdu musela naklonovat , jinak to snad ani není možné ! ;-)
  Návod dokonalý, výsledek na 1*
  Krásné dny !

  OdpovědětVymazat
 9. Zuzko....perfektní návod a roletka je moc krásná...už se těším na neděli na receptář Jana

  OdpovědětVymazat
 10. Zuzko.. kráááásná roletka a perfektní a "polopatický" návod, který určitě využiji. Krásný den, Dana.

  OdpovědětVymazat